חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
קירור למעבד

למה מחשב צריך מערכת קירור?

כמו כל מוצרי חשמל אחרים גם מחשב נוטה להתחמם בזמן עבודתו. מעבדים, כרטיסים גרפיים, וספקי כוח(במחשב שולחני) הם הפולטים העיקריים של חום בעת עבודתם ולכן נדרש לקרר אותם בהתאם על-מנת להבטיח המשך עבודה תקינה של המחשב. לעיתים נדירות יש צורך גם בקירור של זיכרונות RAM, כאשר מדובר על מחשב בעל ביצועיים עוצמתיים כמו מחשבי גיימינג ומחשבים לביצוע משימות מורכבות. חשוב להדגיש שאסור לזלזל בקירור המחשב! קירור לא איכותי גורם לפגיעה במהירות עבודה  של המחשב ואף עלול להביא לפגיעה בלתי הפיכה של השבבים וחלקי מחשב אחרים! 

כיצד בנויות מערכת קירור קלאסית ואיך היא עובדת?

מערכות קירור לרוב בנויה מ-2 חלקים-רדיאטור(החלק הפסיבי) ומאוורר(החלק האקטיבי).
רדיאטור
רדיטור זה בעצם גוש מתכת שבאה במגע ישיר עם השבב ו-"סופג" אל עצמו את החום מרכיב המקורר. גוש מתכת זה לא עוד סתם חתיכת ברזל או אלומיניום פשוט. זו היא תרכובת מתכות מיוחדת אשר נועדה להוליך חום ביעילות רבה. ישנם מערכות שבבים אשר מסתפקות בקירור מהסוג הזה, לדוגמא-בטאבלטים, מכשירים ניידים ומחשבים זעירים.
מאוורר
החלק השני של מערכות קירור זה המאוורר, אשר מקרר את הרדיאטור. כאשר המאוורר מתקלקל המחשב מתחיל לקרטע ולעבוד בצורה לא חלקה מכיוון שמאבד חווה התחממות יתרה ומצב זה מסוכן ועלול להסתיים בהריסתו. ברוב המקרים רק רדיאטור לא יוכל לספק פתרון קירור ונלווה אליו מאוורר אשר יקרר אותו במהירות ויבטיח המשך עבודה תקינה של המחשב.

מערכות קירור שפועלת ע"י מים-מה מיוחד בה והאם משתמש פשוט צריך אותה?

קירור מים עובד בשיטת הזרמת מים קרים, בתוך מערכת סוגרה לחלוטין, אל השבב ולאחר מכן המים עוברים בחזרה דרך רדיאטור, עבור קירור. כך בעצם מתבצעת הפעולה במחזוריות. העיקרון מאחורי המערכת הזאת שמעבד לא מספיק לחמם את המים שבתוך גוף קירור ייעודי. המים תמיד זורמים בין רדיאטור, ששמה הם מתקררים ובחזרה אל גוף קירור המחובר לשבב החם.

מצרף לכם תמונה להמחשה של תהליך קירור באמצעות מערכת נוזלית:

מערכת קירור נוזלי

מתי ניתן לשדרג ומתי רק להחליף?

שדרוג מערכות הקירור ניתן לבצע במחשב נייח(שולחני) בלבד. קיים מגוון רחב של פתרונות קירור-החל מקירור פסיבי ועד קירור נוזלי.
 
במחשבים ניידים לא ניתן לבצע שדרוג אך יש אפשרות לבצע החלפת מערכת קירור/מאוורר תקול. הקירור החדש מחויב להיות זהה לחלוטין למערכת הקיימת, אשר אינדיבידואלית ומשתנה בין מחשבים ניידים שונים. יש מקרים שבהם אין צורך בהחלפת מאוורר/קירור קיים וניתן להסתפק בתיקון/שימון מאוורר הקיים.

משך העבודה: מחשב נייח – עד 5 ימי עסקים, מחשב נייד – עד 25 ימי עסקים.

עלות העבודה: 200-350 ש"ח. המחיר מתשנה בין מערכות קירור שונות וסוגי מחשבים שונים.

המחיר אינו כולל עלות מערכת הקירור.

לקוחות יקרים!

המעבדה תהיה סגורה בין התאריכים 28/5/24-16/6/24

עמכם הסליחה ותודה על ההבנה.