חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
שדרוג והחלפת לוח אם

מה זה לוח אם ומה שימושיו?

במחשב אישי (PC) לוח אם הוא המשטח המרכזי עליו מתנהלת פעולתו הפנימית של המחשב. כל רכיב במחשב חייב להיות משובץ בלוח האם או מקושר אל רכיב שמשובץ בו. למחשבים שונים מבנה מעט שונה ולכן, למשל, במחשב אחד רכיבי עיבוד הקול יהיו בכרטיס הרחבה (שיהיה מקושר אל לוח האם דרך חריץ PCI) ובמחשב אחר יהיה כרטיס קול מובנה, דהיינו שרכיבי עיבוד הקול יהיו משובצים בקטע מתוך לוח האם. ישנן חברות המייצרות לוחות אם שעליהם כבר משולבים רכיבי חומרה למחשב (המכונים ON BOARD), כגון: כרטיס רשת, יחידת עיבוד גרפי, כרטיס קול וכדומה.

כל לוח אם מבוסס על ערכת שבבים (Chipset) שאחראית על הגישור בין הרכיבים השונים המרכיבים את המחשב. בנוסף לערכת השבבים, לוח האם מכיל רכיבי אלקטרוניקה המסדירים את המתח החשמלי אל ובין השבבים כמו גם את התקשורת שלהם. רכיבים אלה הם נגדים, קבלים, סלילים וכיוצא באלו. רכיבים שכיחים של ערכת השבבים:

מקור: ויקיפדיה

מתי נדרש להחליף או לשדרג לוח אם?

החלפת לוח בדרך כלל מתבצעת לאחר ווידוי שלא ניתן לתקנו, ולרוב מומלץ להחליף ללוח בעל ערכת שבבים זהה ללקוח התקול. זה נדרש עבור תמיכה מלאה בחומרה הקיימת. במקרים שבהם לא יהיה ניתן להשיג לוח זהה-יוצע ללקוח לוח המתאים ביותר לפי חומרה הקיימת.

כאשר מחפשים לשדרג לוח אם, לרוב זה יביא גם לשדרוג זיכרון/מעבד בעקבות אי-תאימות לדגם שהיה מותקן בלוח קודם. כמובן יוצעו גם רכיבים המתאימים ללוח החדש.

איך זה מתבצע וכמה יעלה?

בעבודות מסוג זה הטווח המחירים הוא גדול. הכל תלוי ברצונות הלקוח-איזה מעבד יותקן בלוח החדש, מה הטכנולוגיות והיכולות הנדרשות וכמות חריצי הרחבה וכניסות. אם הלוח מאפשר התקנת מעבד הנוכחי ויש התאמה-זכיתם בחיסכון אדיר מכיוון שלא יהיה צורך בשדרוגו.(למשל לוחות אם על בסיס סוקט AM4 של חברה AMD ידועים בתאימות נפלאה עם כמה דורות של מעבדים). במקרים מסוימים יהיה צורך בהחלפת מערכת קירור למעבד וכנראה גם בהחלפת זיכרון מסוג RAM.

המלצה שלי היא לבצע שדרוג של הלוח יחד עם שדרוג מעבד וזיכרון ראם. כל המערכת תלויה ברכיב הזה ולכן חשוב לעשות התאמה נכונה!

משך העבודה: עד 5 ימי עסקים ברוב מחשבים הנייחים. במחשבים ניידים(לפטופ) ייתכן עד 25 ימי עסקים.

עלות עבודה: 280-420 ש"ח, תלוי בדגם המחשב.

המחיר אינו כולל את עלות הרכיב/עבודות שדרוג נוספות הנובעות מכך.

לקוחות יקרים!

המעבדה תהיה סגורה בין התאריכים 28/5/24-16/6/24

עמכם הסליחה ותודה על ההבנה.