חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

שדרוג כונן קשיח "הארד דרייב" מטכנולוגית HDD לכונן SSD

טכנאי מחשבים-שדרוג דיסק קשיח

לאחרונה בטח שמתם לב שמדברים המון על כוננים מסוג חדש-SSD. מה זה בעצם SSD ומה ההבדלים בין כונן SSD לכונן קלאסי ואמין מסוג HDD? אנסה להסביר בשפה פשוטה ומבלי להיכנס למושגים וערכים טכניים.

כונן קשיח HDD(קיצור של Hard Disk Drive) קיים כבר המון שנים, שימוש ראשון בטכנולוגיה זו היה עוד בשנת 1973. כונן מסוג זה בנוי מדיסקים מיוחדים שעליהם נצרב כל המידע. בעזרת ראשי קריאה וכתיבה הוא שומר את כל המידע ויודע לגשת ולקרוא אותם בעת הצורך. עם השנים הטכנולוגיה התפתחה והגיעה לשיאה כבר מזמן.

מרוץ המהירות כבר כמעט שלא רלוונטי בכוננים אלו. כיום בעולם כונני HDD קיים רק מירוץ בכמות הנתונים שכונן מסוגל לאחסן: 10-12-14 טרהבייט (1TB=1000GB) של מקום פנוי כבר לא כזה חלום בלתי אפשרי 🙂

כוננים אלה הם פתרון מעולה לאחסון קבצים כמו תמונות, סרטים, הורדות וכו', אך לא מומלצים להפעלת מערכת הפעלה ותוכנות כבדות כמו תוכנות עריכה ועוד. זה לא שלא תצליחו להפעיל – פשוט אפשר לעשות את זה הרבה יותר מהר!

כיום לרוב יש 2 "זנים" של דיסקים כאלה:

1. דיסק שמהירות סיבוב הדיסק שלו היא 5400RPM-לרוב משתמשים בהם במחשבים ניידים. דיסקים איטיים יחסית, ובאופן אישי אינני ממליץ על השימוש בהם בימינו בכלל , ממש לא כדאי להשתמש בהם להפעלת מערכות ותוכנות.

2. דיסק שמהירות סיבוב הדיסק שלו היא 7200RPM-לרוב משתמשים במחשבים נייחים, בעבר היו מעולים וכיום אני ממליץ להשתמש בהם למטרות אחסון קבצים ולא להפעלת מערכת ותוכנות.

אני מצרף כמה תמונות להמחשה של דיסק קשיח HDD, מבפנים ומבחוץ:

טכנאי מחשבים-הדיסק HDD
טכנאי מחשבים-הדיסק HDD
כונן קשיח מסוג SSD(קיצור של Solid State Drive) זאת טכנולוגיה שהיא עוד "די חדשה" לעומת כונן קשיח הקלאסי-כונן ראשון מסוג זה יצא בשנת 1991 והומצא על-ידי חברה ישראלית SanDisk(כןכן, זה אותה חברה ישראלית שהמציאה בזמנו דיסק-און-קי).
 
תפקידו הוא זהה לכונן קשיח HDD-הוא מבצע בדיוק את אותה פעולות של שמירת הנתונים על במחשב שלנו, אך הוא מבצע את זה בצורה שונה לחלוטין מכונן מסוג HDD.
כונן מסוג SSD שומר את הנתונים בשבבים אלקטרוניים(Flash memory). בשיטה הזאת מהירות קריאה וכתיבה לא תלויה במכניקה של הכונן כפי שזה קורה בכונן רגיל אלא במהירות השבבים. שבבים אלה מלכתחילה מהירים פי כמה וכמה ממהירות שניתן להגיע אליה ב-HDD.
 
כיום קיימים 2 סוגים של כונני SSD, אני לא אכנס לעומק הפרטים של הבדלים ביניהם, אציין רק שאצלי ניתן להתקין את 2 הסוגים של כוננים אלה. אני אבחר את הסוג המתאים ביותר למחשב שלך!

1. כונן SSD עם כניסת SATA רגילה-נפוצים ביותר כרגע, פשוטים להתקנה וניתן להתקין בכל מחשב כיום. כונן זה עושה שימוש בחיבורים זהים של כונני HDD.

2. כונני SSD M.2-חיבור מיוחד הנמצא על לוח האם. חיבור זה לרוב מהיר יותר (תלוי בסטנדרט של M.2) מחיבור SATA הרגיל. כיום חיבור זה נמצא בלפחות 50% מהמחשבים ניידים/נייחים. בעתיד הלא רחוק חיבור זה יחליף לגמרי את החיבור SATA המיושן. יתרון נוסף של כונן מסוג הזה הוא הגודל הקטן וקומפקטיות.

אני מצרף כמה תמונות להמחשה של דיסק קשיח SSD ו-SSD M.2, מבפנים ומבחוץ:

משך העבודה: עד 2 ימי עסקים

עלות העבודה(לא כולל עלות הכונן): 200-250 ש"ח, תלוי בדגם המחשב.

 

העברת מערכת הפעלה עם כל התוכנות וקבצים למחשב חדש

שדרגתם את הכונן ועכשיו מתבאסים שאי-אפשר להעביר את הכל כמו שיש? אז הגעתם לכתובת הנכונה-אני אוכל לעזור לכם בזה.

שירות של "מעבר חלק": העברה של מערכת הפעלה, תוכנות, הגדרות וקבצים האישיים מדיסק הישן לחדש(בתנאי שדיסק הישן תקין וניתן להפעלה), כך שתוכלו להמשיך לעבוד מאותה נקודה שבה עצרתם! עלות השירות 300 ש"ח בלבד! שווה במיוחד למי שאין זמן להתעסק עם הגדרת מערכת חדשה והתקנת תוכנות.

העברת מערכת הפעלה עם כל התוכנות וקבצים למחשב חדש

משך העבודה: עד 2 ימי עסקים

עלות השירות: 300 ש"ח.

 

בהזמנת שירות בנוסף להחלפת דיסק קשיח תינתן 33% הנחה – 200 ש"ח במקום 300 ש"ח!

לקוחות יקרים!

המעבדה תהיה סגורה בין התאריכים 28/5/24-16/6/24

עמכם הסליחה ותודה על ההבנה.