חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
ספק כוח למחשב

מה זה ספק כוח ומה תפקידו?

ספק כוח הוא יחידה אלקטרונית שתפקידה לספק למעגלים אלקטרוניים את המתח והזרם החשמלי הדרושים להפעלתם.
רוב הציוד האלקטרוני כיום מופעל בזרם ישר (DC), כאשר המתח הנדרש והזרם המקסימלי שעליו לספק מותנה ביישום אליו נדרש. מטרות ספק הכוח הן:

לתת הגנה במקרה של:

בחלק מהספקים נדרש:

מקור: ויקיפדיה

איך מזהים תקלות עם ספק כוח?

לרוב תקלות ספק קשה לפספס. בהרבה מקרים כאשר ספק כוח מתקלקל ניתן להבחין זאת-ריח של שרוף, עשן, צלילים מפחידים כמו צליל של קצר או צליל של פיצוץ קטן ולפעמים יכולה לקרות התלקחות קלה של הספק. הדוגמא האחורנה היא הכי קיצונית ונדירה.

אם אתם עדים לאחת התופעות האלה יש מיד לנתק את המחשב מהחשמל ולא לחבר אותו בחזרה עד איתור התקלה ותיקונה!!!

ספק כוח בתוך מארז

ממה נגרמות תקלות בספק כוח?

בדרך כלל ספקי כוח יכולים לעבוד שנים ארוכות ללא תקלות. מה שגורם לספקים להתקלקל לרוב זה מתח לא יציב בכניסה(בשפה עממית "קפיצות חשמל")-ברק ששיבש אספקת מתח לבניין או חלופין מכשיר חשמלי אחר שנשרף וגרם לקפיצת מתח בבית.
סיבה נוספת-ספקי כוח זולים או לא מתאימים לצרכי המערכת. כאשר חוסכים בספק כוח זה עלול לסכן את כל המחשב. ספק כוח נועד כדי לספק המתח הישר ונקי ללא שום הפרעות, במשימה הזאת לא כל ספק זול יכול להעמוד. בסוף זה יכול להביא לתפקוד לקוי של המערכת ולהשבתה של רכיבי המחשב שונים.

 

אסור לשכוח שתפקיד נוסף של הספק זה להגן על המערכת מפני קפיצות מתח-כלומר לקחת על עצמו את כל ה"מכה" ולהשאיר את שאר הרכיבים תקינים ומתפקדים כרגיל. בספקי כוח זולים הגנה זאת לא מספיק טובה, והספק בעצם לא עושה את התפקיד שלו וזה מעין "פצצה מתקתקת" שלבסוף עלולה להביא אתכם במקרה הטוב להצאות נוספות ובמקרה הרע גם לאיבוד מידע רגיש וחשוב במחשבכם.

עוד סיבה, לא פחות נפוצה-שדרוג מחשב שלא נעשה נכון. מה זה אומר? נגיד והחלטתם לשדרג כרטיס מסך לאחד חזק שיכול להפעיל כל המשחקים העדכניים על הגדרות הכי גבוהות. הכל טוב ויפה אבל בדקתם כמה וואט הכרטיס דורש? נגיד ושכחתם. מגיעים הביתה, מתקינים כרטיס מסך, המחשב עולה והכל נראה פשוט נהדר! איזה כיף-הגיע הזמן להפעיל את המחשק האהוב עליך ולעלות את כל ההגדרות עד הסוף!!! המשחק עולה… ואז נתקע. במקרה הטוב זה יגמר בזה שהמחשב יקפא/יבצע כיבוי מיידי. במקרה הרע-תהיו עדים לספק כוח נשרף, עם שלל התופעות לוואי ה"כייפיות" שבעניין-צלילים מפחידים, ריח של שרוף ואולי אפילו קצת עשן. אז מה קרה פה בעצם? במידה והמחשב נתק/נכבה-זה אומר שהספק הצליח במשימתו ועצר הספקת החשמל עקב חריגה. במידה וקיבלתם "הצגת פרידה" של הספק עם תופעות המלוות-הוא היה זול/ישן. נשאר רק לבדוק ששאר הרכיבים לא נפגעו ולהחליפו לאחד חזק יותר.

תהליך החלפת הספק וחשיבות הבחירה הנכונה

לפני החלפת הספק חשוב לוודא שהוא אכן עשה את התפקיד שלו כראוי-נשרף "ולא לקח" איתו עוד רכיבים במחשב. לאחר ווידוי שאכן הרכיבים תקינים, אוספים עליהם מידע ובודקים מה הספק הנדרש עבורם וכמות הכבלים הנרשת לכלל הרכיבים. לתוצאה של ההספק מומלץ להוסיף עוד 50-100 וואט בכדי להיות בטוחים שהספק לא יעבוד בעומס תמידי וישרת אותנו הרבה שנים קדימה.

זה הוא תהליך לא פשוט עבור משתמש רגיל, שלא כלכך מבין בחומרה של המחשב. מומלץ מאוד לתת את העבודה הזאת לאנשי מקצוע שיבצעו בדיקה של כל הרכיבים והתאמת ספק בדיוק ע"פ הצרכים של המחשב.

משך העבודה: עד 7 ימי עסקים.

עלות פירוק והרכבת הספק: 360 ש"ח.

המחיר אינו כולל איתור תקלות נוספות והחלפת רכיבים נוספים, במידת הצורך.

לקוחות יקרים!

המעבדה תהיה סגורה בין התאריכים 28/5/24-16/6/24

עמכם הסליחה ותודה על ההבנה.